Blog přesunut! Aktuálnější a aktivnější blog jde ZDE!!

První čarodějovo pravidlo -- RECENZE

15. května 2012 v 19:59 | Filipskh |  Recenze
NÁZEV: První čarodějovo pravdilo
PODTITUL: "První čarodějovo pravidlo: Lidé jsou hloupí."
POČET STRAN: 592
AUTOR: Terry Goodkind
VYDAVATEL: Classic
POŘADÍ V SÉRII: 1. díl ze série: MEČ PRAVDY (01) - vaz. edice
FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ: ZDE (Vybočuje z knihy)
POČET HVĚZDIČEK: 5/5

Po zhlédnutí seriálu jsem se do této série pustil s ročním odsupem. Věděl jsem, že nějaká kniha, podle které byl seriál natočen, existuje ale viděl jsem pouze obálku z jednoho dílu ze dvou a odradilo mě to. Díky BF jsem přišel na to, že existuje speciální vydání vázané knihy a obálka také nevypadala nějak špatně a proto jsem se do této knihy vrhl.
Kniha začíná Richardovým hledáním pravdy o smrti jeho otci, který zemřel velice brutální smrtí. (Nechci popisovat) Indície - zda by se to tak dalo nazvat - ho dovedly na skálu, kde rostlo jedovaté hadí víno. Tam ji spatřil. Nádhernou ženu s bílým šatem, kterou nahánější čtyři muži. Chystá se ji zachránit... No, nač to vše popisovat? Přečtěte si to sami. Nerad popisuji děj, ale tohle je recenze! Tak se do toho pusťme...
Jak jsem již zmiňoval, kniha je základ pro seriál. Ten sice vybočuje a děje se tam úplně něco jiného, ale mě to stačí pro to, abych si dokázal postavy lépe představit. Po přečtení doporučuji si seriál stáhnout. ;)
Kniha je napsána tím stylem, který miluji. Takovou... středověkštinou :D Vážně... Jsou tam moc pěkná a starší slova, která se do tohoto díla hodí. Vše je v knize pěkně popsáno a vylíčeno. Dokázal jsem si vše představit. (Bohužel i ty ehm... jistější scény. Ti co četli, to pochopí ;)
U tohoto díla jsem se nenudil. Možná ze začátku to bylo trochu nudné. Jak vždy to bylo seznamování a takové ty další bláboly, však to každý zná. Teprve od menší čtvrtiny se to rozjelo. Souboje! Nějaká ta romantická chvilka, něbo nějaké dialogy. To vše je zde pěkně popsáno a věrohodně vylíčeno.
Někdy je to taková ''detektivka''. Není to sice ta klasika: Někdo byl zabit a vrahem je zahradník. Ne! Není to tak. Zde se spíše snažíte vymyslet důvod, proč se nemůže stát to a to. Proč Kahlan nemůže být s Richardem? Kdo je vlastně otcem Richarda? Kdo je zradil a zaprodal mord-sithám? Kdo? Právě zde se to snažíte zjistit. Ono je to velice specifické dílo na tento žánr. Není to taková fantasy typu: Mám magickou moc! Pojď, jdeme zbít nepřítele. Nebo: Podívej, vlastním magický meč a jsem potomkem velkého čaroděje. Jedná se jednoduše o čistokrevnou fantasy, která nesmí v knihovničce chybět.
V této knize jde o klasický román, kde vystupuje velice mnoho postav a každá z nich je specifická. Ani jednou zde nenarazíte na někoho, kdo by byl jiné postavě podobný (Vynechme rodinné vztahy, kde ta podovnost být musí).
Ano, nějaké ty zdlouhavé části zde byly, ale daly se lehce překousnout. Dlouhé dialogy nahradilo velké masakrování atd... Nechci vyzrazovat důležité informace pro Ty, kteří by si chtěli knihu přečíst.
I když se kniha nezdá, někdy se u ní dokážete zasmát. Byl by hřích se nezasmát :D Ať už hláškám, nebo činům. Prostě super! ;)
Krajina... Ach ta krajina Západozemská, Středozemská či D'Harská, prostě vegetace je v každé zemi různorodá, i když jsou to vlastně země (zda by se to tak dalo nazvat) vedle sebe. Je to stejné, jako kdybyste, milí čtenáři, porovnávali Evropu, Jižní Ameriku a Asii. (Byl to pouze příklad) Prostě různorodé tradice a vegetace, a přesto jsou tyto naše světadíly skoro vedle sebe (Asii je hned vedle nás a přesto má jinou kulturu. V knize je to stejné ;) )
V knize je také pěkně popsán způsob, jak jedna Mord-sitha (Denna) ''cvičila'' Richarda. Bylo to tak bolestivé, že jsem se bál otáčet další stránky, abych tu bolest mohl překonat. Velice jsou soucítil s Richardem a opravdu, jestli potkám někdy Mord-Sithu, vyhnu se ji snad 100 metrovým obloukem :D
I když byla kniha napsána v nějakém tom roku 1998, myslímsi , že tato kniha by měla dostat ocenění. Některé - rádoby - ''fantasy'' knihy by se měly s porovnáním této knihy jít zahrabat! (Nemyslím Alchymistu, Percyho, Erilian, Eragon a takové další, které mají mou oblibu ;)
Myslím, že této knize nejde nic vytknout. Jenom jsem tam narazil na dvě gramatické chybičky. Chyběl uvozovky dole a poté nějaká chyba ve větě. To už je ale velice hluboko v detailu :D
Někdy lituji toho, že je to pouze kniha a nemůže mě OPRAVDU vtáhnout do děje... Ale což. Co jiného mi zbývá, než si počkat na další díly, které budou určitě tak perfektní, jako tato a vryjí se hluboko do paměti! :) Přece jenom, toto dílo je nádherné a plné lásky, která nemůže být naplněna...
Proto: DOPORUČUJI VŠEMI DVACETI PALEČKY! ;)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AMonoexelo AMonoexelo | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 16:54 | Reagovat

This condition is pretty limited by the reproductive system and could have several causes for example a result of injury or abnormal blood flow in the testicles.  Thus, if the muscles in the penile area are relaxed, more blood will enter in the penis and a hardon will occur.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama