Blog přesunut! Aktuálnější a aktivnější blog jde ZDE!!

Hladová přání -- RECENZE

9. července 2012 v 13:55 | Filipskh |  Recenze
NÁZEV: Hladová přání
PODTITUL: /
POČET STRAN: 98
AUTOR: Tereza Matoušková
VYDAVATEL: Krigl
POŘADÍ V SÉRII: 1. díl
POČET HVĚZDIČEK: 5/5
ANOTACE: Podmoří je svět, který je magií přímo prosáklý. Čarodějové na Tark Itlen, kteří ji studují, ne vždycky činí nejmoudřejší rozhodnutí. Nepodařené pokusy se ztrácejí v podzemí kláštera, kde čekají, až budou znovu nalezeny.

Když jim ze sklepení pomůžete, splní vám jakékoliv přání. Chtít za to budou jenom pár kapek vaší krve. Alespoň to tak tvrdí. Ve skutečnosti vás možná připraví o vše, na čem vám v životě záleželo. Co se stane, když se jim dostane do rukou holčička, která ještě věří v kouzelné skřítky a dobré víly z pohádek?

Kniha je sice uzounká, ale přesto pojme děje za velkou bichli.
Hned po přečtení první kapitoly mě kniha nepustila. Opravdu. Příběh byl rychlý a čtenář neměl čas si říct: "A jej, zase ta nudná část…" Děj byl dostatečně rychlý, ale přitom dostatečně pomalý. Vše jednoduše plynulo velice příjemně.
Hladová přání (zkr. HP) mi tak trochu připomínají pohádku. Ale nemyslím takovou pohádku, kde je 7 trpaslíků, krásná žena, dobro a zlo atd… Ono by se to dalo přiradit do kolonky: Hororo-pohádka. Není to už tak jednoznačné, jak u pohádek. Bylo to prostě velice příjemné počteníčko.
Další věc, která se mi líbila bylo to, že si autorka vytvořila svůj vlastní svět. Sice je tento prvek skoro ve všech fantasy, ale nebyla to taková patlanina světa: Středozemí, Harryho Pottera a dalších známých fantasy. Bylo to něco originálního a dobře propracovaného. Jako v každém světě fantasy nedává nic smysl a zde to platí také. Přesto na mě tento svět působil tak… příjemně. Dokázal jsem se do něho hned vžít a vše si živě představit. Dokonce i ten porouchaný měsíc :D
Trochu mě ale mrzel fakt, že v anotaci byla prakticky vysvětlená celá zápletka knihy. Ze začátku jsem ještě nevěděl, co mě čeká. Stačilo otočit knihu a řekl jsem si: "Jo, teď bude následovat to a to…" To bylo takové to malé - …
Kniha měla takový pěkný nádech tajemna a špetky mystického prášku. Vše to aspoň na mě tak působilo. Nevím, jak to bude působit na Vás.
Vždy, když jsem si přečetl větu, jsem se už pouze a jen těšil, co bude pokračovat dále. Děj již byl sice trochu vyzrazen, přesto se tam ale (naštěstí) vynechaly důležité věci. Přesto si tato kniha získala mou oblibu.
S koncem taky příběh gradoval. Velice pomalu, ale přesto silněji. Akcemi se to začalo hemžit a já se pouze a jen bál, aby ona nebo ona postava přežila. Začínalo to nabírat obrátky.
Když jsem došel ke konci, trochu mě mrzelo, že se budu muset s Podmořím pro tento čas rozloučit. Jasně, mohu si to přečíst opět, ale já chci další dobrodružství! =)
Další příjemná věc je, že k příběhu jsou přiložený jakési vysvětlivky, které jsou u cizích slov. V zadu knihy si najdete číslo a následně si přečtete autorčiny poznámky k jednotlivým slovům. Díky tomu se dostane ještě hlouběji do Podmoří. Mě se líbil ale fakt, že se vůbec autorka s něčím takovým zabývala. Opět další velké +!

Nyní pár věcí k závěru:
Knihu nemohu hodnotit jinak, než 5 hvězdičkami! Děj byl nádherný a promyšlený. Popis byl vynikající a dokázali jste si postavy, budovy atd… živě představit. Díky vysvětlivkám jsem pochopil určitá oslovení, či slova. Také se mi líbily ilustrace, které v knize najdete. Skvěle propracovaný svět a nemohu se dočkat, kdy se do něho opět dostanu! :o)
Pro Ty, co jsou zvědaví, ZDE můžete najít stránky autorky ilustrací v knize =)

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. července 2012 v 14:02 | Reagovat

Ilustrace spáchala Alena Kubíková, autorka obálky. :-)

2 Filipskh Filipskh | Web | 9. července 2012 v 14:04 | Reagovat

[1]: Aha! To musíme rychle napravit :-)

3 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. července 2012 v 14:07 | Reagovat

[2]: Jenom abych si nepřipisoval cizí zásluhy.

Odkaz na autorčiny stránky zde, je tam i Zorka. :-) http://www.ajinak.cz/ilustrace.php

4 Filipskh Filipskh | Web | 23. července 2012 v 18:35 | Reagovat

[3]: Jo, už jsem to tam dopsal :-) Ale ilustrace jsou opravdu povedené ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama