Blog přesunut! Aktuálnější a aktivnější blog jde ZDE!!

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti -- RECENZE

2. srpna 2012 v 13:02 | Filipskh |  Recenze
NÁZEV: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
PODTITUL: /
POČET STRAN: 358
AUTOR: Ranson Riggs
VYDAVATEL: Jota
POŘADÁ V SÉRII: 1. díl
POČET HVĚZDIČEK: 4/5

!Recenze může obsahovat informace o hlubším ději!

Kniha už dlouho před vydáním vyvolala velké pozdvižení díky nádhernému traileru, který můžete najít ZDE a dole pod článkem. Tuto knihu jsem dostal jako první recenzní výtisk, takže doufám, že se bude recenze nakladatelství Jota líbit. (P.S.: I když jste mi knihu poslali, chtěl jsem si ji ještě koupit tištěnou.)
Jacobe je normální šestnáctiletý kluk, který v dětství rád poslouchal dědečkovy příběhy o zvláštních dětech, které žijí na nádherném ostrově, kde každý den svítí slunce a čas jakoby se zastavil. Hlavní hrdina tyto příběhy doslova hltal a rád příběhy poslouchal. Jeho rodiče ale měli na dědečkovy příběhy zcela jiné názory.
Vadilo jim, že jejich syn ve škole tyto příběhy vypráví a spolužáci (jak jinak) si z něho utahují. Jacobe se ale snaží tyto posměšky ignorovat a příběhy poslouchá dále, dokud mu rodiče nezačnou do hlavy cpát fakt, že takovéto děti nemůžou existovat. Jacobe sám přichází na fakt, že tyto pohádky nemůžou být opravdové a začíná tyto historky neposlouchat.
Po pár letech si dědečka nikdo nevšímá a jeho blouznění o nestvůrách a podivných dětech přijímají pouze jako fakt, že je senilní a měli by ho poslat do domova. Přesto, že Jacobe dědečkovy historky již neposlouchá, ho brání, aby ho neopuštěli. Rodiče Jacoba poslechnou.
Jednoho dne se ozve telefon do Jacobovy práce. Dědeček se z něho dostat informaci, kde je klíč ke skříni plné zbraní. Jacobe zapírá (i když pravdu ví) a tudíž se dědeček naštve a telefon zavěsí. Jacobe se okamžitě za dědečkem vydává. Přišel ale pozdě.


Jeho dědeček byl nalezen mrtvý a zmasakrovaný. Jacobe se ho snaží nějak zachránit, ale pro něho je již pozdě. Předtím, než jeho dědeček zemřel, mu stihne říci něco o Sirotčinci a jakési útržky informací, které ho měly dovést na místo, kde se nachází. Než se ale stihne Jacobe dozvědět více, dědeček zemře a on uvidí jeho vraha. Stvůru.
Jacobe následně nachází indicie a ty ho zavedou na ostrov někde ve Walesu, kde sirotčinec najde. Ale v podobě zchátralé budovy, kde zbyly věci, které zde děti zanechaly. Jacobe se dozvídá, že právě u sirotčince shodili Němci bombu a celá budova byla poničená. Mnoho dětí v ní zemřelo. V domově nalézá mnoho fotek dětí. Stejné fotky, které mu jeho dědeček ukazoval v dětství. Dětí, které dokáži zvednou kámen, levitovat nebo mluvit pomocí mysli.
Když odchází zarmoucen pryč, uvidí děvče, které před ním utíká. I když se v budově bojí, rozhodne se ji následovat do močálu, kde stojí veliká stará mohyla a bez váhání ji následuje dále.
Projde mohylou a najednou se octne na ostrově, kde svítí slunce a stojí zde veliký dům. Stejný dům o kterém mu vyprávěl dědeček. Sirotčinec slečny Peregrinové. Sám pomalu přichází na to, že dědečkovy povídky byly pravdivé a jeho sezení u psychiatra bylo zcela zbytečné. Vše byla pravda!
Jacobe se následně skamarádí se všemi zvláštními dětmi ze sirotčince. Něco před ním tají. Něco velice temného… Dokáže Jacobe zahnat temnotu ze smyčky, ve které se opakuje stále stejný den? Jenže co když zjištění o pravdě je pouze malý střípek všeho, co na našeho hrdinu čeká? Sáhněte po této knize, ve které Vás čeká nádherný a tajemný příběh.
Ještě před vydáním jsem si říkal, že fotky dokáži nádherně podložit strašidelný příběh. Nemýlil jsem se. Podle traileru a anotace jsem soudil, že toto bude moje první kniha, u které se budu bát. Opak byl bohužel pravdou.
Podle všeho jsem soudil, že bude kniha trochu více strašidelná. Nevím, jestli to strašidelné být mělo, ale mě to tak nepřišlo. Ano, děj strašidelný byl, ale nemohu říci, že tak, jak jsem očekával. Po některých scénách mi po zádech mráz přejížděl, ale to bylo bohužel vše. Dobré ale je, že jsem knize dával naděje až do poslední stránky s věnováním. Na té strašidelnosti ale velice přidaly nádherné staré fotografie, které autor jistě dlouho sbíral, či hledal.
Akce prakticky začíná hned na prvních stránkách. Nejdříve vražda dědečka a následně další nevysvětlitelné vraždy a tajemný strach dětí vyjít ze smyčky ven. Akce byla v knize skoro všude. Nemyslím tím věci typu: Budova vybuchla a hoch běžel s ohněm za zády. To ne! Akce tam byla vysvětlena jinak, než jsem si představoval a právě toto mě velice mile překvapilo.
Foto! Asi nestrašidelnější věc, která nádherně podkládala příběh. (Vím, opakuji se, jelikož v minulém odstavci o tom zmínka již byla.) Některé fotky byly tak mrazící! Z toho Santy a zubaře mi přebíhá mráz ještě teď. Pořád vidím ty oči… Šmarja! To byla ta nejhorší věc v knize. Právě zde jsem si myslel, že další fotky budou aspoň trochu stejné, jako tyto. Ale při pohledu na děti jsem se prostě nebál. Teď si určitě říkáte: "Tak proč na začátku psal, že kniha nebyla moc strašidelná?" Odpověď je jednoduchá. Protože pouze tyto fotky na mě 100% strašidelně působily. Zbytek byl takový klidný… Děj byl nádherný a z poloviny strašidelný. Ale zas né tak moc. No, podle traileru jsem toho strachu - který ve mně kniha vyvolá - čekal 100%. Místo toho se mi ho dostavilo tak maximálně 60%. A přeci jenom: Na autorovu prvotinu je to nádherný příběh a já nemohu říci nic jiného než: Klobouk dolů, pane Ransone!
Jacobe mi byl asi více sympatický, jelikož je tak jaksi skoro v mém věku. Tudíž: teenager. Osobně jsem jeho rozpolcení v určitých chvíli chápal a neodsuzoval. Nevím, jak bych se s takovýmito rozhodnutími popral já. Ale vše, co Jacobe udělal jsem považoval za správné a nevyhnutelné.
Ema byla také krásně propracovaná postava. (Nemluvě o tom, že v příběhu byly všechny postavy - stejně jako děj - propracované) Hned, jakmile se na scéně objevila, jsem věděl, jak se bude vše vyvíjet. (Nemyslím děj, ale vztah) No, více se rozepisovat v tomto ohledu nebudu, jelikož byste mě za prozrazení děje asi ukamenovali.
Mě osobně se samotná myšlenka děje líbila. Bylo to konečně takové odreagovaní od světa fantasy, kde krávy lítají a z nebe padají trakaře. (Ne, dělám si srandu :D Takovou knihu jsem ještě nečetl.) Takže jsem tento děj s otevřenou náručí přijal. Ale když to vezmu kolem a kolem tak děj byl opravdu místy strašidelný a zajímavý zároveň. Opět připomínám nádherné (mísy strašidelné) fotky, které fantasticky podkládaly děj a postavy samotné. Krajiny a budovy byly také pěkně popsány a u budovy Sirotčince jsem hltal každé slovo a dokázal si ho celý představit. Musím opět ale zmínit fakt, že jsem čekal toho trochu více.
Už ano nevím, co bych zmínil. Děj byl nádherně propracovaný - podle toho bych ani skoro neřekl, že to byla prvotina - stejně jako postavy a krajina. Toho strachu tam bylo, nemohu říci že ne. Fotky byly prostě úžasné. Přesto, že mě kniha trochu zklamala jsem rád, že jsem si o ni požádal a nemohu se dočkat na druhý díl a filmové zpracování, kterého se neujme nikdo jiný než nám znýmy: Tim Burton. Mrzí mě to, ale musím dát 4/5*.

Knihu si můžete zakoupit: Jota | Arara
Děkuji nakladatelství Jota, která mi tuto knihu jako recenzní výtisk poskytla.
Obrázky jsou rovněž ze stránek Joty.

Opět trailer na knihu:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Red Dwarf Red Dwarf | 30. srpna 2012 v 11:40 | Reagovat

Tahle kniha je pro mě velké zklamání. Prolog naprosto dokonalej, ale pak už to stojí čím dál víc za bačkoru. Místy provádí postavy naprosto nelogické věci a pasáže, kde by se dal čtenář napínat a dalo by se trochu rozepsat se paradoxně odehrají na pár řádcích. CHování hlavního hrdiny odpovídá někomu o minimálně deset let staršímu. Za mě nula bodů, bohužel. A to jsem se tak těšil...

2 Filipskh Filipskh | Web | 30. srpna 2012 v 18:20 | Reagovat

[1]: Já musím pouze souhlasit. Čekal jsem od toho úplně něco více, než to opravdu bylo. Vše působilo lépe a nakonec tohle...  Další díl si ale přečtu, ale nebude to už určitě jako recenzňák... :-(

3 Lula Lula | 19. května 2013 v 22:00 | Reagovat

Maximalne sklamanie...... Neuveritelne som sa na tuto knihu tesila ale velmi rychlo ma to preslo...

4 Já | 30. října 2013 v 17:00 | Reagovat

Mně se teda celkem hodně líbila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama